Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr maja 15, 2024 10:42 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 78  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 12, 2006 10:20 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 5:40 pm
Posty: 876
Lokalizacja: okolice Krakowa
Dzięki Irek za stronkę :wink:

_________________
Dawniej Olivia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 12, 2006 11:16 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 01, 2006 12:19 pm
Posty: 82
Lokalizacja: Kraków
Mam pytanie, ile trzeba wydac na sprzęt, aby zdobyc powiedzmy mnicha?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 12, 2006 11:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Z 250 - 300 zł na przewodnika lub z 1,5 - 2 tys. na sprzęt :D + 600 zł kurs skałkowy no i powiedzmy + 1 800 zł kurs taternicki :mrgreen:

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 12:02 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 01, 2006 12:19 pm
Posty: 82
Lokalizacja: Kraków
Idąc z przewodnikiem nie musze miec żadnych kursow ani sprzętu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 12:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
olivia napisał(a):
A co myślisz o samoblokujących np:cinch(trango) lub grigri(petzel)

Pytanie wyraźnie kierowane do Tomka ale się wtrącę :-).
GriGri nie nadaje się do zjazdu z dwóch żył. A zjazdu z jednej żyły nie spotyka się w praktyce.
Podobno Cinch się do tego (zjazdu z 2 żył) nadaje (?).
Zaznaczam że informacje zaczerpnąłem ze stron producentów a nie z praktyki, ale generalnie zajrzałem tam dlatego, bo mnie tknęło z tym pomysłem używania przyżądów samoblokujących jako "zjazdowych". Ja bym się sam na to wręcz nie odważył (w cinch podobno jest jakaś wajcha którą się przy zjeździe manipuluje żeby się nie zablokował, ja tam sobie tego nie wyobrażam).
Troche zatem zależy co chcesz z tym przyrządem robić. Gdybym
a) wspinał się głownie na drogach jednowyciągowych
b) w ogóle nie zjeżdżał na linie
c) był lżejszy niż ludzie z którymi się wspinam
d) nie był pewny siebie jako asekuranta
e) miał zgode żony by wydawać na sprzęt wspinaczkowy więcej niż na dzieci
to bym pewnie kupił sobie GriGri albo Cinch'a.
A tak od lat asekuruję głownie z płytki, albo nawet i "gorzej". Ale jak się waży tyle co ja... To się jest w każdym razie w miarę pewnym asekurantem!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 3:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
blaza napisał(a):
Idąc z przewodnikiem nie musze miec żadnych kursow ani sprzętu?

Nie musisz, przewodnicy dostarczają sprzęt.

Natomiast jeśli pytanie które zadałeś na wstępie - ile trzeba wydać na sprzęt - zawierało kontekst możliwości wejścia bez przewodnika, na Mnicha można też wejść w ogóle bez sprzętu (już nieco trudniejszym zadaniem jest z niego zejść), tyle że można się zabić. Można tez wchodzić ze sprzętem dowolnie drogim i też się zabić.
Tomek podał prawidłowe ceny (niewypasiony "podstawowy zestaw taternicki" skleciłoby się spokojnie za 1500), zupełnie słusznie dorzucił też do kosztów kursy, bo żeby zdobyć Mnicha bez przewodnika - trzeba umieć się wspinać w Tatrach, a z tym się raczej nikt nie rodzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 9:05 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:14 am
Posty: 174
Lokalizacja: Śląsk
karol napisał(a):
To może najpierw zaopatrz się w korkery.
Są dużo tańsze od typowych butków wspinaczkowych, kosztują koło 30 zł i świetnie się nadają na początek.


Jacek napisał(a):
dokladnie tak na poczatek,mozesz kupic zwykle korkotrampki i obciac poprostu korki..Za dobre buty wspinaczkowe musisz zaplacic 200zl.i wiecej..
Pozdrawiam


Irek napisał(a):
Czesc.
Jak juz powiedzieli koledzy. na poczaek starcza ci korkery albo dobre trampki na gumie. Jak chcesz wydac troszke wiecej to kup najprostsze/najtansze mozliwe buty wspinaczkowe typu triop, saltic bo zanim nauczysz sie wykorzystywac ich mozliwosci to beda do wywalenia - niestety takie buty to rzecz nietrwala.


Ponieważ też się przymierzam do kupna butów zastanawiają mnie te opinie w zderzeniu z tym co można przeczytać na stronie W. Niemca:
"polecam na początek tanie i proste buty wspinaczkowe czeskie lub rosyjskie (140-180zł: stosunek ceny do jakości jest przyzwoity). Natomiast zdecydowanie nie polecam korkotrampek z obciętymi przednimi korkami ani tym bardziej chińskich tenisówek itp. Utrudniają wspinanie i prowadzą do złych nawyków, które później trudno wyplenić..." [http://www.kilimanjaro.com.pl/gdzie_i_jak_skalki.php?op=45#rzeczy]. Podobne opinie słyszałem od znajomych którzy się wspinają...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 3:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Masz kasę to kupuj buty wspinaczkowe. II III możesz sobie nawet próbować w trekkingowych

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 6:56 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 5:40 pm
Posty: 876
Lokalizacja: okolice Krakowa
Dzieki grubyilysy za rady ,na razie to faktycznie boję się asekurować i ważę 49kg stąd moje obawy :?

_________________
Dawniej Olivia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 7:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
nomak zdecydowanie teraz juz wiem, że korkotrampek był nie kupił, i dobrze zrobiłem ze odrazu kupiłem sobie zwykłe baletki :)
Tobie tez radze kupić sobie odrazu butki wspinaczkowe.
Już za 150zł możesz coś kupic na początek to Ci spokojnie wystarczy.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 10:44 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:42 am
Posty: 233
Czesc.
olivia napisał(a):
na razie to faktycznie boję się asekurować i ważę 49kg stąd moje obawy :?

Rob sobie auto.

_________________
Pozdrawiam. Irek.
Zapraszam na http://www.portalgorski.pl
Strona domowa Sierściuchów: http://www.siersciuchy.pl
Zapraszam do wspolpracy: http://www.tadzykistan.info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 10:44 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:42 am
Posty: 233
Czesc.
olivia napisał(a):
Dzięki Irek za stronkę :wink:

Upssssss :oops: podalem gdzies cos po pijaku i nie pamietam?

_________________
Pozdrawiam. Irek.
Zapraszam na http://www.portalgorski.pl
Strona domowa Sierściuchów: http://www.siersciuchy.pl
Zapraszam do wspolpracy: http://www.tadzykistan.info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 10:47 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:42 am
Posty: 233
Czesc.
Jacek napisał(a):
nomak zdecydowanie teraz juz wiem, że korkotrampek był nie kupił, i dobrze zrobiłem ze odrazu kupiłem sobie zwykłe baletki :)
Tobie tez radze kupić sobie odrazu butki wspinaczkowe.
Już za 150zł możesz coś kupic na początek to Ci spokojnie wystarczy.

To wszystko to tylko wykladnia kasy. Jezeli masz na to pieniedze i jestes zdecydowany/a na wspinanie to tez uwazam ze wspinaczkowe buty sa lepsze. Jezeli chcesz tylko sprobowac czy ta zabawa jest dla ciebie to wydatek ty paru zloty na jakies trampki na gumie czy korkotrampki przezyjesz jak Ci sie nie spodoba.

_________________
Pozdrawiam. Irek.
Zapraszam na http://www.portalgorski.pl
Strona domowa Sierściuchów: http://www.siersciuchy.pl
Zapraszam do wspolpracy: http://www.tadzykistan.info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 11:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
olivia do auto będziesz potrzebowała jeszcze taśmę - ok 15 zł i następny zakręcany karabinek :D
I tak za chwile zanim się obejrzysz będziesz już miała cały sprzęt i wydasz z 1,5 tysiaka :D

Niedawno to z Bogusiem przerabialiśmy więc mogę Ci tu smarnąć całą listę rzeczy które tak mniej więcej trzeba mieć aby już samodzielnie się powspinać :D
- uprząż
- buty wspinaczkowe
- kask
- lina
- z 3 zakręcane karabinki
- z 2 lub więcej zwykłe karabinki
- pętle z 2, 3
- taśmy z 2, 3
- ekspresy tak z 8
- przyrząd asekuracyjny

Mogłem coś pominąć lub ilościowo coś może być nie tak
O kościach nie pisze bo jeszcze nie mam :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 11:44 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 09, 2006 9:42 am
Posty: 233
Czesc.
tomek.l napisał(a):
Niedawno to z Bogusiem przerabialiśmy więc mogę Ci tu smarnąć całą listę rzeczy które tak mniej więcej trzeba mieć aby już samodzielnie się powspinać :D

Zapomniales dodac: "na poczatek" :D.

_________________
Pozdrawiam. Irek.
Zapraszam na http://www.portalgorski.pl
Strona domowa Sierściuchów: http://www.siersciuchy.pl
Zapraszam do wspolpracy: http://www.tadzykistan.info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 11:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
No tak. Oczywiście na początek :D

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 12:24 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tomek, zupełnie nie podałeś, co się chce z tym zestawem robić, gdzie i jak wspinać i jak liczyć podział na dwie osoby, bo uprząż wymieniłes jedną, a linę też jedną, gdyby być konsekwentnym należałoby wymienić pół liny :-).
W szczególności trudno mi sobie wybrazić wspinanie bez kości gdziekolwiek indziej niż na sztucznej ściance lub "na wędkę". Za to wtedy zdecydowanie większa częśc z tego co napisałeś byłaby niepotrzebna.
Podzieliłbym to na co najmniej kilka wariantów ( z licznymi podwariantami):
a) Znajomy ma linę i sprzęt i chcemy z jego pomocą się czasem powspinać naściance i w skałach na wędkę. (tu to nic albo uprząż i trampki).
b) Chcemy mieć z kolegą(żanką) razem sprzęt i wspinac się na ściance i w skałach ale raczej tylko na wędkę.
c) J/w ale nie tylko na wędkę.
d) Chcemy się wspinać w Tatrach latem na popularnych i obitych drogach.
e) Chcemy się wspinać w Tatrach latem nie tylko na popularnych drogach.
f) Chcemy się wspinać w Tatrach latem i zimą
I.T.D. (Alpy, BigWalle, Himalaje, Mars ;-) )
Ja póki co doszedłem do d) więc na przykład nie posiadam dziabek, śrub i innych pierdół do wspinaczki zimowej. Okazuje się zresztą, że pojęcie "zestawu standardowego" do danego rodzaju wspinania się wciąż zmienia, za chwilę nie będzie można pojechać w Tatry w ramach d) bez friendów, żeby nie być na cenzurowanym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 11:11 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:14 am
Posty: 174
Lokalizacja: Śląsk
Jacek napisał(a):
nomak zdecydowanie teraz juz wiem, że korkotrampek był nie kupił, i dobrze zrobiłem ze odrazu kupiłem sobie zwykłe baletki :)
Tobie tez radze kupić sobie odrazu butki wspinaczkowe.
Już za 150zł możesz coś kupic na początek to Ci spokojnie wystarczy.

Irek napisał(a):
To wszystko to tylko wykladnia kasy. Jezeli masz na to pieniedze i jestes zdecydowany/a na wspinanie to tez uwazam ze wspinaczkowe buty sa lepsze. Jezeli chcesz tylko sprobowac czy ta zabawa jest dla ciebie to wydatek ty paru zloty na jakies trampki na gumie czy korkotrampki przezyjesz jak Ci sie nie spodoba.


No i kupiłem Rock Pillars Moab :D O tym, że mi się spodoba jestem przekonany. Jeszcze w czasach liceum z przyjacielem trochę się wspinałem, potem on wybrał przyszłą żonę i wspinanie odeszło w kąt. [nie jeden facet zmarnował się już przez kobietę :wink: ]. Swoją drogą w ciągu tych 10 lat sproro się zmieniło - wtedy w skałkach bardzo popularne były korkery z odciętymi korkami i podklejone mikrogumą. Podobnie jak asekuracja z ósemki dziś niezalecana.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 2:37 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 5:40 pm
Posty: 876
Lokalizacja: okolice Krakowa
Niedawno to z Bogusiem przerabialiśmy więc mogę Ci tu smarnąć całą listę rzeczy które tak mniej więcej trzeba mieć aby już samodzielnie się powspinać :D
- uprząż
- buty wspinaczkowe
- kask
- lina
- z 3 zakręcane karabinki
- z 2 lub więcej zwykłe karabinki
- pętle z 2, 3
- taśmy z 2, 3
- ekspresy tak z 8
- przyrząd asekuracyjny

No mało to tego nie jest :shock:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 2:39 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 5:40 pm
Posty: 876
Lokalizacja: okolice Krakowa
Grubyilysy mnie interesuję wariant b(tak na początek :wink:

_________________
Dawniej Olivia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 2:57 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:14 am
Posty: 174
Lokalizacja: Śląsk
olivia napisał(a):
Grubyilysy mnie interesuję wariant b(tak na początek :wink:
W wariancie "B" prawdopodobnie odpadnie Ci zakup liny. W Katowicach na obu znanych mi ściankach liny do wspinania na wędkę wiszą na stałe.

Pozostaje więc kupno uprzęży, butów, karabinka HMS+przyrządu asekuracyjnego [choć poza butami wszystkie te rzeczy za niewielką dopłatą prawdopodobnie możesz wypożyczyć na ściance]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 6:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
grubyilysy napisał(a):
W szczególności trudno mi sobie wybrazić wspinanie bez kości gdziekolwiek indziej niż na sztucznej ściance lub "na wędkę".

Chodzi o Jurę. Olivia ma blisko i tam z tego co wiem chce się wspinać :)
Kości są tam niekoniecznie potrzebne. Jest mnóstwo obitych dróg, które można robić i z górną (wędka) i z dolną asekuracją. Nie rozumiem dlaczego przypisujesz skałą tylko wędkę.
Line i ekspresy można liczyć na pół. Ale jest mnóstwo ludzii którzy mają właśną linę. Bo line i ekspresy na pół można dzielić tylko z zaufanym kumplem.
Dlatego ten zestaw co podałem wystarczy na wspinaczkę na obitych skałkach np. Jury.
Ktoś chce to sobie urozmaicić to inwestuje w kości, HEXy i frendy. Potem przydazą się na Tatry :)

A na sam sztuczny panel to Olivia już wie co potrzebuje :D

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 7:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
Chodzi o Jurę....Dlatego ten zestaw co podałem wystarczy na wspinaczkę na obitych skałkach np. Jury.

Jak Olivia sama napisała póki co nie myśli o wspinaniu inaczej niż na wędkę. Ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, ilość potrzebnego sprzętu też, dobrze jest tak kupować, żeby sprzet miał jak najdłużej zastosowanie.
Co do sprzętu na Jurę - znam dość dobrze Jurę północną (z Warszawy bliżej), południowej niemal wcale.
Z tego co wiem wcale nie ma tak znowu wielu ŁATWYCH dróg które dałyby się przejść na samych tylko ekspresach. Ja w ogóle kojarzę w zasadzie jedną może dwie na 100 różnych jakie znam. Dlatego jednak coś do zakładania własnych punktów jest potrzebne. W Jurze są to przede wszystkim taśmy, dlatego ja tam z twojego zestawu ograniczyłbym ilość ekspresów, a zwiększył ilość wolnych karabinków i taśm. (O, nawet sam tak rzeczywiście mam :-)). Drugim przydatnym elementem asekuracji w Jurze są kości właśnie. Niewątpliwie ich znaczenie w wapieniu jest jednak ograniczone. Ale jednak nie wszędzie uraczysz "ucha", czasem jest rysa a uszu nie ma. Jak na mój gust nie jest wcale głupim pomysłem zakup na początek trzech kości średniego rozmiaru, ale uwaga - "dobrych" tzn takich maksymalnie dziwnie powyginanych.
Wracając do wędki.
Zestaw kol.Nomaka jest dobry na ściankę.
Jeśli chcemy sami zakładać wędkę w skałach potrzeba drugiego HMSa (jeden do asekuracji drugi do zawieszenia wędki) oraz co najmniej jednej dłuuugiej taśmy (lepiej mieć dwie) i kilku zwykłych. To powinno wystarczyć do założenia wędki z "oczek" albo z ringów. No i rzecz jasna jednak potrzeba liny, bo w skałach lin nie rozwieszają :-).. Na pewno popularne kiedyś pomysły zakupu statyków do asekuracji na wędkę to złe pomysły. Pomysł lepszy to kupić jakąś tanią, zgodnie z wolą, funduszami, i przewidywaną intensywnościa wspinania - dynamiczną linę pojedynczą. Alternatywnym pomysłem jest zakup ok. 30m liny dynamicznej ciętej z metra, grubości powiedzmy 9mm. Może wyjść nieco taniej. A zastosowania takiego kawałka oprócz wspinaczki wbrew pozorom są i to dość liczne. I oczywiscie uwaga - na 9mm nie należy się wspinać z dołem! Chyba że rzeczywiście ma atest na line pojedynczą, ostatnio coraz lepsze robią te liny.
No i potrzebna też będzie wiedza na temat zakładania stanowisk, bo nawet jeśli chodzi o zwykła wędkę zakładaną własnoręcznie, żarty się jednak kończą. To każdy poczuje gdy się na tej wędce przyjdzie powiesić 10m nad ziemią :-).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 14, 2006 9:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Podkrakowskie skałki są dobrze obite. Kobylańska, Będkowska
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/pod ... /index.htm
Olivia na wiosnę zrobi kurs i będzie jechać z dolnej asekuracji więc ekspresy będą potrzebne :)
A taśm i karabinków nigdy za wiele.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 15, 2006 8:17 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:14 am
Posty: 174
Lokalizacja: Śląsk
grubyilysy napisał(a):
Zestaw kol.Nomaka jest dobry na ściankę.


Rzecz jasna - wyraziłem się nieprecyzyjnie - mea culpa:)

Choć to przyszłość ciut bardziej odległa - linę kupić 60m czy 50 wystarczy? [początkowo do wspinania głównie na Jurze]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 15, 2006 11:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
Podkrakowskie skałki są dobrze obite.

Ale znowu - jak obejrzałem kilka toposów pod tym linkiem, obite od startu do mety są owszem, ale drogi od 6 w górę, na łatwiejszych sprawa wygląda często inaczej. Tak samo jest w tych miejscach w Polsce w jakich byłem. Spitów na różnych łatwiejszych drogach w Jurze Północnej ostatnio rzeczywiście przybyło, ale po co się ograniczać do tych tylko dróg, które dają się przejść z samymi ekspresami?
Oczywiście tak jak i taśm tak i ekspresów - też nigdy nie za dużo...
nomak napisał(a):
Choć to przyszłość ciut bardziej odległa - linę kupić 60m czy 50 wystarczy? [początkowo do wspinania głównie na Jurze]

Ja mam 50 i mi do wszystkiego co robię, m.inn. do wspinania w Jurze, starcza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 15, 2006 11:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
grubyilysy napisał(a):
Ale znowu - jak obejrzałem kilka toposów pod tym linkiem, obite od startu do mety są owszem, ale drogi od 6 w górę, na łatwiejszych sprawa wygląda często inaczej
No to mówię, że byłem tam we wrześniu i są obite IV V i w górę.
Kursy tam się odbywają więc obite łatwiejsze drogi muszą być . I są :)

grubyilysy napisał(a):
ale po co się ograniczać do tych tylko dróg, które dają się przejść z samymi ekspresami?

A kto mówi żaby się ograniczać. Można sobie robić z górną.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 1:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
Można sobie robić z górną.

Nie zawsze się da sensownie powiesić wędkę, "łatwiejsze" drogi często mają "pokręcony" przebieg, a zakładanie wędki zajmuje czas.. Poza tym ja osobiście wędki to bym zakładał właśnie na trudniejszych drogach a nie na łatwiejszych, co więcej akurat lubię robić "łatwe" drogi z dołem.
Nie chce się kłócić, każdy się wspina jak chce i kupuje sobie sprzęt jaki chce.

Pozdro!
Gruby


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 5:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
tomek.l napisał(a):
II III możesz sobie nawet próbować w trekkingowych
Nie no, co ty! W Tatrach w trekkingach puszcza mi do V. Ale na asekuracji mam 100-110kg przy moich 70. No i strach zagląda do d... Inna sprawa, że moje TPS-y mają bardzo miękki vibram, na granit jak znalazł.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 6:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
W Tatrach robiłem w moich trekkingowych III. IV przy suchej skale może. Ale do V w tych Asolo bym nie podchodził. A na wapieniu w moich trekkingowych nie podszedł bym już do IV

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 78  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL