Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn kwi 29, 2024 5:11 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 12:30 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2175
O Pieninach słyszał każdy człowiek w Polsce. Nieco mniej popularne, choć równie piękne są Małe Pieniny, w których z pewnością był każdy szanujący się górołaz. A Pieninki Skrzydlańskie? Pewnie niewielu wie o ich istnieniu. Widać je, kiedy schodzi się z Dzielca w kierunku Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym - takie małe dość ostre pagóreczki. Postanowiłem się tam wybrać. Szliśmy nowiutko wytyczonym czarnym szlakiem ze Skrzydlnej na Śnieżnicę. W ostatni piękny jesienny weekend tak wyglądał jego początek (podejście pod Worecznik 560):

Obrazek

Jest widokowo. Po lewej Lubogoszcz (968), pośrodku Wierzbanowska Góra (778), z prawej Lubomir (904).

Obrazek

Jesienna rosa.

Obrazek

Masakryczne podejście pod Śnieżnicę (1006). Nie ma żadnej ścieżki, szlak idzie prosto w górę po bardzo stromych północnych zboczach, które o tej porze roku są cały dzień zacienione. Jest tam mroczno jak w Mordorze. Zdjęcie wykonane pod szczytem, gdzie słońce w końcu się pokazało.

Obrazek

A na szczycie Śnieżnicy ładnie i ciepło. Siedzimy długo i modyfikuję plany, że nie idziemy na Łopień (bo i tak już jakoś czasu nie było), tylko wrócimy innym bezszlakowym grzbietem Pieninek Skrzydlańskich.

Obrazek

Ale najpierw znowu trzeba zejść do Mordoru. Tutaj trochę widać stromiznę, choć schodziliśmy bezszlakowo mniej stromym zboczem, niż to gdzie poprowadzono szlak.

Obrazek

Tak jak przeczuwałem, Pieninki zaoferują ładne widoki. Tutaj nienazwany szczyt o oznaczonej wysokości 638m. Kolejny szczyt za nim to Kaletówka (630).

Obrazek

Łopień (961) na który nie poszliśmy.

Obrazek

Widok wstecz na Śnieżnicę.

Obrazek

A tu na Lubogoszcz, z Ładnie widocznym Dzielcem (649) na pierwszym planie.

Obrazek

Słońce schowało się za chmurką.

Obrazek

Owieczki... chyba zdziwione że widzą turystów.

Obrazek

Widok na Ciecień (829). Nie spieszymy się, podziwiamy. Krótki dzień ma się powoli ku końcowi.

Obrazek

I tak oto doświadczyłem mało znanych, ale bardzo urokliwych pagórków zwanych Pieninkami Skrzydlańskimi.
A następnego dnia połaziliśmy po Krakowie, skąd pozdrawia wszystkich Strzępek :)

Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 2:27 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr cze 26, 2013 7:06 pm
Posty: 213
z trudem opanowałam odruch podłożenia rąk pod krople rosy ,żeby nie ciekło na klawiaturę! :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 5:35 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lis 18, 2011 3:25 pm
Posty: 211
Lokalizacja: Dobra/Małopolskie
O widzę że odwiedziłeś moje rejony :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 6:48 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
No prosze, moje okolice z ulubionym Beskidem Wyspowym, a nie wiedziałem o istnieniu Pieninek Skrzydlańskich. Trzeba będzie w zimie podziałać:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 8:34 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2175
moka napisał(a):
z trudem opanowałam odruch podłożenia rąk pod krople rosy ,żeby nie ciekło na klawiaturę! :D


no to jeszcze dwa... bardziej z bliska... żeby się lepiej przyjrzeć temu cudowi natury :)

Obrazek

Obrazek

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 8:41 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr cze 26, 2013 7:06 pm
Posty: 213
o! a teraz to...skrzek i rtęć :mrgreen: poproszę więcej!!! :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 28, 2013 9:33 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 5:14 pm
Posty: 379
Lokalizacja: Kraków
Ciekawa wyprawa. Pieninki Skrzydlańskie mam w planach. Dziś szedłem z Myślenic Pasmem Lubomira i Łysiny i dalej przez Wierzbanowską Górę, Szklarnię i Dzielec do Kasiny Wielkiej. Niejednokrotnie zerkałem ze szlaku w kierunku tych urokliwych, niewysokich szczytów. Planuję zrobić czarny szlak idąc z Kasiny przez Snieżnicę a dalej ze Skrzydlnej ruszyć jeszcze na Ciecień. Szczerze, zaskoczyła mnie relacja z tego miejsca. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie nikt tam nie chodzi, bardzo małe było prawdopodobieństwo, że jeszcze ktoś skleci o tym tekst. Pozdrawiam miłośnika Beskidu Wyspowego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 29, 2013 7:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
sprocket73 napisał(a):
A następnego dnia połaziliśmy po Krakowie, skąd pozdrawia wszystkich Strzępek :)


Pozdrawiam Strzępka :) I po raz kolejny zazdroszczę bliskości różnorakich terenów do łażenia :)

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL